کاشت مو

کاشت مو به روش سیفر (safer) چیست؟

کاشت مو

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یکی از روش های درمان ریزش مو و طاسی است که با استفاده از فولیکول های موی سالم، نواحی کم پشت یا بدون مو را پر می کند. کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود که هر یک دارای ویژگی ها، مزایا و معایب خود هستند. یکی از روش های نوین و پیشرفته در کاشت مو، روش سیفر (Safer) است که با استفاده از دستگاه های اتوماتیک، فولیکول های مو را استخراج و بازکاشت می کند.روش سیفر یک روش بروز شده و بهبود یافته از روش FUE (Follicular Unit Extraction) است که در آن جراح به صورت دستی فولیکول های مو را با پانچ های ظریف برداشت و در نواحی دلخواه قرار می داد. روش سیفر با استفاده از دستگاه های الکتروپنوماتیک و ساکشن، علاوه بر سرعت بالاتر، دقت و کیفیت بالاتر، آسیب کمتر و ترمیم سریع تر را نسبت به روش FUE فراهم می کند.در این مقاله قصد داریم به شما تاریخچه، فلسفه، نحوه عمل، شرایط مناسب و نامناسب، مزایا و معایب، قبل و بعد از عمل و نکات دیگر درباره کاشت مو به روش سیفر را توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

کاشت مو

تاریخچه

روش سیفر در سال 2006 توسط دکتر جان پ. كول (Dr. John P. Cole)، جراح آمريكائي كاشت مو، به عنوان يك روش جديد در كاشت مو به جامعه پزشكي عليرغم تلاطي كامل جامعة پزشكي كلينيكي كاليفورنيائي (Cole Instruments Inc.) عليرغم تلاطي كامل جامعة پزشكي كلينيكي كاليفورنيائي (Cole Instruments Inc.) عليرغم تلاطي كامل جامعة پزشكي كلينيكي كاليفورنيائي (Cole Instruments Inc.) معرفی شد. این روش بر اساس ایده استفاده از ساکشن برای جدا کردن فولیکول های مو از پوست سر بنا شد. دکتر كول با توجه به تجربه خود در روش FUE، مشکلات و محدودیت های آن را شناسایی کرد و با طراحی و ساخت دستگاه های مناسب، روش سیفر را بهبود بخشید.روش سیفر در ابتدا با استفاده از دستگاه های دارای پانچ های چرخان و ساکشن، فقط برای استخراج فولیکول های مو به کار می رفت و کاشت آن ها به صورت دستی انجام می شد. اما در سال 2009، دکتر كول با تغییراتی در طراحی دستگاه، قابلیت بازکاشت فولیکول های مو را نیز به آن اضافه کرد و روش SAFER (Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation) را معرفی کرد. در این روش، دستگاه علاوه بر استخراج فولیکول های مو، آن ها را در یک محفظه نگه می دارد و با تغییر جهت پانچ، آن ها را در نواحی کم پشت یا بدون مو قرار می دهد.

فلسفه

روش سیفر بر اساس اصل انتقال فولیکول های مو از نواحی پرپشت یا دارای مقاومت بالاتر به نسبت تستوسترون (DHT) به نواحی کم پشت یا بدون مو عمل می کند. این فولیکول های مو حفظ خصوصیات خود را در نقطه جدید نیز ادامه می دهند و به رشد و تولید مو ادامه می دهند. بنابراین، کاشت مو به روش سیفر یک روش درمان طبیعی و دائمی برای رفع طاسی است.روش سیفر با استفاده از دستگاه های الکتروپنوماتیک و ساکشن، فولیکول های مو را با حداقل آسیب به پوست سر و فولیکول های مجاور، استخراج و بازکاشت می کند. این دستگاه ها با تغذيه باد فشار قابل تنظيم، پانچ‌های چرخان با قطر‌های 0.6 تا 1.3 ميلي‌متر را در حالت‌های چپگرد و راستگرد حركت مي‌دهند. پانچ‌های چپگرد برای استخراج و پانچ‌های راستگرد برای بازکاشت فوليكول‌های مو به كار مي‌روند.روش سيفر با كمك يك سيستم خلاء (Vacuum)، فوليكول‌های استخرج شده را جذب كرده و در یک محفظه نگه می دارد و با تغییر جهت پانچ، آن ها را در نواحی کم پشت یا بدون مو قرار می دهد.

نحوه عمل

کاشت مو به روش سیفر یک عمل جراحی غیر بخیه خوار است که در دو مرحله اصلی انجام می شود: استخراج و بازکاشت فولیکول های مو. این عمل معمولاً در یک جلسه و با بی حسی موضعی انجام می شود. مدت زمان عمل بستگی به تعداد فولیکول های مورد نیاز دارد که معمولاً بین 4 تا 8 ساعت طول می کشد. در ادامه به توضیح هر مرحله به صورت جزئی می پردازیم.

استخراج فولیکول های مو

در این مرحله، جراح با استفاده از دستگاه سیفر، فولیکول های مو را از نواحی پشت و کنار سر (نواحی دهنده) برمی دارد. این نواحی دارای فولیکول های مقاوم به تستوسترون هستند و در طول عمر فرد رشد و تولید مو را ادامه می دهند. جراح قبل از شروع عمل، نواحی دهنده را با چسبانیدن گیره های پلاستيكي به شكل خطي يكسان و با فاصله يكسان از يكديگر، تقسيم بندي كرده و سپس آن ها را با يك قيچي كوچك كوتاه كند. سپس نواحی دهنده را با استفاده از ژل بي حسي كننده و يك سرنگ خيلي كوچك، بي حسي كرده و آماده عمل مي‌كند.جراح با قرار دادن پانچ چپگرد دستگاه سيفر روي فوليكول‌های مورد نظر، آن ها را به صورت خودكار و با سرعت بالاتر از روش FUE، استخراج كرده و در يك محفظه جمع آوري كند. دستگاه سيفر با استفاده از سيستم خلاء، فقط فوليكول‌های مورد نظر را جذب كرده و پوست سر و فوليكول‌های مجاور را آسيب نمي‌دهد. همچنین با استفاده از يك سيستم خنك كننده، حالت مناسب حفظ فوليكول‌های استخرج شده را تامین كند. جراح در طول عمل، به صورت منظم، نواحي دهنده را تغيير داده و تعادل مناسب بین آن ها را حفظ كند.کاشت مو

باز کاشت فولیکول های مو

در این مرحله، جراح با استفاده از همان دستگاه سيفر، فوليكول‌های استخرج شده را در نواحي گيرنده (نواحی کم پشت یا بدون مو) قرار می دهد. جراح قبل از شروع عمل، نواحي گيرنده را با استفاده از ژل بي حسي كننده و يك سرنگ خيلي كوچك، بي حسي كرده و آماده عمل مي‌كند. سپس با تغییر جهت پانچ دستگاه سیفر به راستگرد، فولیکول های مو را به صورت خودکار و با دقت بالاتر از روش FUE، در نواحی گیرنده قرار می دهد. دستگاه سیفر با استفاده از سیستم خلاء، فولیکول های مو را از محفظه خارج کرده و با فشار مناسب، در پوست سر فرو می برد. جراح در طول عمل، به صورت منظم، نواحي گيرنده را تغيير داده و تعادل مناسب بین آن ها را حفظ كند.

شرایط مناسب و نامناسب

کاشت مو به روش سیفر یک روش درمانی است که برای بسیاری از افراد مبتلا به ریزش مو و طاسی مناسب است. اما همانطور که در هر عمل جراحی دیگر، شرایط و عوامل مختلفی برای انجام آن لازم است. در این قسمت به برخی از شرایط مناسب و نامناسب برای کاشت مو به روش سیفر اشاره می کنیم:

شرایط مناسب

 • سن: سن مناسب برای کاشت مو به روش سیفر بین 20 تا 65 سال است. در سنین پایین تر، الگوی ریزش مو هنوز کامل نشده و ممکن است نتایج عمل با زمان تغییر کند. در سنین بالاتر، پوست سر کمتر ا elastic است و ممکن است عمل با دشواری همراه باشد.
 • نوع ریزش مو: نوع ریزش مو مناسب برای کاشت مو به روش سیفر، ریزش مو به شکل طاسی ژنتیک (Androgenetic Alopecia) است. در این نوع ریزش مو، فولیکول های مو در نواحی پشت و کنار سر، دارای مقاومت بالاتر به تستوسترون هستند و قابل انتقال به نواحی کم پشت یا بدون مو هستند. در صورت داشتن ريزش‌های ديگري مانند آلپسي آئاتائي (Alopecia Areata) يا آلپسي تاتاليس (Alopecia Totalis)، كه در آن‌ها فوليكول‌های مورد نظر وجود ندارد يا قابل انتقال نيستند، كاشت مو به روش سيفر مناسب نيست.
 • تعداد فولیکول های مورد نظار: تعداد فول کل های مورد نیاز برای کاشت مو به روش سیفر، بستگی به میزان ریزش مو و انتظارات فرد دارد. معمولاً برای پوشش یک ناحیه کم پشت یا بدون مو، حدود 1000 تا 3000 فولیکول مو لازم است. جراح با توجه به شرایط فرد، تعداد مناسب فولیکول های مورد نیاز را تعیین می کند. 

شرایط نامناسب

 • خارج شدن فوليكول‌های كاشته شده: در بعضي موارد، فوليكول‌های كاشته شده ممكن است خارج شود. در صورت بروز چنین حالتي، لازم است به پزشک خود مراجعه كنید.
 • عفونت: در برخی موارد، ممکن است عفونت در ناحیه کاشت مو ایجاد شود. این عفونت ممکن است باعث التهاب، خارش، درد یا ترشحات نامطبوع شود. در صورت بروز چنین حالتی، لازم است به پزشک خود مراجعه کنید و داروهای تجویز شده را مصرف کنید
 • تغییر رنگ پوست: در برخی موارد، ممکن است رنگ پوست ناحیه کاشت مو تغییر کند. این تغییر ممکن است به صورت تیرگی یا روشنی پوست باشد. این تغییر معمولاً موقت است و پس از چند هفته به حالت طبيعي برمي‌گردد.

کاشت مو

تجهیزات کاشت مو

 • تخت کاشت مو : یک تخت جراحی مناسب برای سکونت و راحتی بیمار در طول عمل و پس از آن. این تخت جراحی قابل تنظيم است و دارای ریموت  است.
 • صندلی و تابوره: یک صندلی و یک تابوره برای نشستن و حرکت راحت جراح در طول عمل. این صندلی و تابوره قابل تنظيم هستند و دارای چرخ های منعطف هستند.
 • ترالی پانسمان: یک ترالی برای نگهداری و دسترسی آسان به لوازم پانسمان. این ترالی دارای چندین طبقه است که در آنها پنس، قيچي، سوزن، نخ، پودر، الكل، كتان، پنبه، گاز، چسب، باند، كلاه، ماسك، دستكش و … قرار داده مي‌شود.
 • ميكروسكوپ كاشت مو: یک دستگاه خاص که قادر است فوليكول‌های مو را با بزرگ‌نمایي بالا و روشنایي مناسب نشان دهد. این دستگاه به صورت سيار است و قابل حمل به سراغ بيمار است.
 • سيفر: یک دستگاه خاص که قادر است فوليكول‌های مو را به صورت خودكار و با دقت بالا از ناحيه كنده جدا كند و در ناحيه گيرنده قرار دهد. این دستگاه با استفاده از يك سوزن خيلي كوچك كار مي‌كند كه در آن يك سوراخ كوچك در پوست سر ايجاد مي‌كند و فوليكول‌های مو را در آن قرار مي‌دهد

2 فکر در مورد “ کاشت مو به روش سیفر (safer) چیست؟

 1. مدیر گفت:

  بسیار عالیییییییی

 2. علی یاری گفت:

  کامل و عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *